جستجو
فیلترها
بسته
خبرخوان

وبلاگ

0 نقدی بر ارکستر سمفونیک تهران

درود به همه ی دوستان عزیز و ارجمند

دلیل نوشتن نقدی که در ادامه مشاهده خواهید کرد کنسرت آخر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی (برای جلوگیری از اشتباه و سوء تفاهم از نوشتن پیشوند استاد، آقا و یا خانم خودداری مینمایم و البته آگاهم که شما واقف بر شان و منزلت اساتید و عزیزان می باشید) در تاریخ 28 اردیبهشت ماه 1397 می باشد.

بر همگان تواناییهای شهرداد روحانی در امر رهبری ارکسترپوشیده نیست. ایشان در بهترین ارکسترهای دنیا با افراد مختلف اجراهای زیادی داشته اند ولی باید قبول کرد با شرایطی که ارکستر سمفونیک تهران دارد، اجرا برای هر رهبری سخت خواهد بود. این مشکلات بر اهالی موسیقی و هنر پوشیده نیست ولی در طول نوشته به آن اشاره خواهم نمود.

قسمت اول برنامه اوورتور کریولان اپوس 68 اثربتهوون و سمفونی 40 اثر موتزارت بود.

قسمت اول برنامه دارای بی نظمی های زیادی در اجرا بود که گاهی ناراحتی به وضوح در چهره ی شهرداد روحانی دیده می شد. درقسمتی از اجرا مایستر ارکستر به تنهایی زودتر از ارکستر شروع کرد درقسمت دیگری نوازنده ی دوم ویولا زودتر از موقع شروع به نواختن کرد یا در قسمت دیگری گروه ویولن اول همه به جز مایستر دیرتر از موقع شروع کردند این مواردی ابتدایی ترین ومهمترین نکته در ارکستر نوازی و هماهنگی بین سازهاست.از نقطه نظر موزیکالیته می توان گفت بیان ضعیفی وجود داشت هر 2 قطعه با یک لهجه و یک نگاه اجرا شد و فقط گویی نوازنده ها نت هارا می نواختند، بدون هیچ لذت و درکی.

در قسمت دوم که ارکستر سمفونی 9 از دوورژاک را اجرا کردند نظم و انسجام بیشتری بین افراد ارکستر و رهبر وجود داشت از نظر تفکیک صدا و موزیکالیته در اجرای قطعه ارکستر خیلی بهتر از قسمت اول عمل کرد وتماشاگران به خصوص در موومان دوم وسوم اجرای زیباتری را شاهد بودند که البته از نظر کوک در سازهای بادی مخصوصا هورن ها هنوز مشکلاتی وجود داشت.به نظر نگارنده بر روی سمفونی 9 دوورژاک وقت بیشتری توسط ارکستر در تمرین گذاشته شده بود.

در ایران کسی از مدیریت، رهبر و نوازندگان و دست اندرکاران ارکستر سمفونیک بابت اجرای ضعیفشان پاسخ نمیخواهد وهمچنین برای اجرای خوبشان هم به آنها پاداش داده نمیشود.

مشکل چیست؟

مشکل نه در رهبر ارکستر است نه در نوازنده هاست مشکلاتی که در ارکستر سمفونیک وجود دارد بیشتر از نظر سوء مدیریت و بیشتر مشکلات مادی می باشد که اولی بر دومی تاثیرگزار است.

البته واقعیت این است که تا نگاه مدیریت، نوازندگان، رهبر وتماشاگران به این نوع موسیقی جدی نشود هیچ تغییری در اجراها نخواهیم دید. اتفاقی که در سالهای بعد از 57 فقط با ورود علی رهبری افتاد. علی رهبری به دنبال این بود شرایط را که آنگونه که درست است و می خواهد رقم بزند وبه همین دلیل تعدادی از نوازندگان نتوانستند کنار بیایند و رفتند و تعدادی دیگر با سنگ اندازی و غرولند کنان از اجراهای زیاد و تمرینات بیش از حد معمول کج دار و مریز با ارکستر ادامه دادند و بودند جوانانی که با عشق  به تمرینهای ارکستر می آمدند و با عشق می نواختند و از میان همان اجراهای هفتگی، موزیسین ها و نوازندگان جدید به جامعه ی موسیقی معرفی می شد.

سالیان سال در ارکستر سمفونیک تهران کنسرت مایستر ارکستر عوض نشده است به غیر از دورانی که علی رهبری زمام ارکستر سمفونیک را به عهده گرفته بود هیچ امتحان سالیانه ای برای تشخیص سطح آمادگی نوازندگان و ورود افراد جدید گرفته نمی شود و همه بر اساس روابط پای در ارکستر سمفونیک می گذارند.

نوازندگان برای تامین نیاز مالی خود مجبور هستند با گروههای موسیقی پاپ در کنسرت و استودیو همکاری کنند که نه در شان آنهاست نه در حد ایشان به همین خاطر از محیط اصلی کار اجرا باز می مانند و با این شرایط از موسیقی کلاسیک دور می افتند و علم ایشان کم کم رو به افول می رود. در این وضعیت افرادی مانند علی رهبری نیاز است که شرایط را سامان بدهد به شرطی که مدیریت نیز به تغییر کمک کند نه کسانی که خودشان را با شرایط وفق بدهند وسیستم خموده ی از کار افتاده را در جاده ای خاکی سلانه سلانه حرکت دهند.

درحال حاضر تعدادی از نوازندگان ارکستر سمفونیک را می شود همه جا دید در کنسرت پاپ، سنتی، جز و........ این دوستان نمیتوانند کمک حال خوبی برای ارکستر سمفونیک باشند کما که در گذشته همیشه اجراهای ارکستر سمفونیک را رها کرده اند و اجراهای دیگری را به هر دلیل انتخاب کرده اند و دست ارکستر را در پوست گردو گذاشته اند. در چنین شرایطی که نظام با موسیقی همراه نیست 2 حالت وجود ندارد یا درهمین ارکستر سمفونیک را بست یا کمک کرد تا بهتر به کار ادامه بدهد.

به نظر نگارنده بهتر آنست که امتحانهای سالیانه برقرار شود و کسانی که عشق به موسیقی کلاسیک و جدی دارند در ارکستر سمفونیک مشغول به کار شوند و قراردادی با ایشان بسته شود که فقط  در ژانر کلاسیک به نوازندگی بپردازند و از نقطه نظر مالی به این عزیزان کمک شود که تدریس ساز خود را به اندازه ی نیازشان و توانشان داشته باشند و این یک مجموعه ی درگردش می شود نوازنده تامین مالی دارد با عشقی که دارد تمرین ها را با حوصله انجام میدهد و با تدریسی که میکند انسانهای دیگری را با موسیقی کلاسیک آشنا میکند و این موسیقی شنونده های زیادتری پیدا خواهد کرد و تعدد کنسرت ها بیشتر خواهد شد و با یک رهبر سطح بالا می تواند نمایش خوبی از موسیقی را برای مردم داشته باشد. در کنار این میتوان از اساتید خارجی برای دوره های آموزشی نوازندگان ارکستر سمفونیک در داخل کشور استفاده کرد. در صورتی که سو مدیریت و فساد مالی نباشد با همین چرخه می توان ارکستر سمفونیک را رونق بخشید.

این قایق به گل نشسته دارد از هم جدا می شود باید حرکتی نو را در ارکستر سمفونیک شروع کرد و گرنه به زودی مانند سالیان گذشته ارکستر سمفونیک فقط موسیقی سفارشی از طرف دولت، صدا سیما و نهادهای دیگر خواهد نواخت.

فکر نو، نوازندگان حرفه ای، مدیریت درست و تغییر شرایط نیاز است.

دوستدار ارکستر سمفونیک محمد وکیلی

0 آموزش تصویری تئوری موسیقی

آموزش تصویری تئوری موسیقی مجموعه ای کامل جهت یادگیری آسان اصول و مبانی تئوری موسیقی است که شامل 45 جلسه درس بهمراه نمونه ها و مثالهای دیداری و شنیداری بیشتر جلسات می باشد. لیست دروس بر اساس سر فصلهای مرسوم تئوری بوده اما در محتوا و بیان قدری متفاوت و حتی در مواردی بعضی از تعاریف برای اولین بار توسط مدرس این مجموعه، استاد محمد وکیلی ایراد گردیده اند. نحوه آموزش به گونه ای طراحی و اجرا شده که برای علاقه مندان مبتدی و حتی آن دسته از کسانی که آموزش موسیقی ندیده باشند هم قابل استفاده باشد.
در این سایت تعدادی از جلسات را به صورت رایگان با شما به اشتراک گذاشته تا هنردوستان پس از مشاهده در صورت تمایل نسبت به خرید کل مجموعه که در 2 دی وی دی جمع آوری شده است اقدام نمایند.
برای اطلاع از نحوه خرید با شماره تماس 09392368058 تماس حاصل فرمایید.

آرشیو وبلاگ
خبرنامه